Първото широкомащабно проучване, изследващо добавянето на тромболитичния агент tenecteplase (TNK) към стандартната кардиопулмонална ресусцитация (CPR), сочи че подходът не води до повишаване на преживяемостта при пациенти със сърдечен арест.
Резултатите от проучването TROICA, представени на Световния конгрес по кардиология в Барселона преди две години, бяха препотвърдени в публикация в
New England Journal of Medicine този месец.
Разликите между резултатите в Барселона и тези, публикувани в
NEJM, са, че в публикацията са включени и пациентите с асистолия, докато в Барселона те бяха изключени. Включването на тези пациенти с изключително лоша прогноза довело до снижаване на установената преживяемост при комбинираното прилагане на CPR + TNK.
В крайна сметка с и без тези пациенти (с асистолия) резултатите на TROICA сочат, че в контекста на сърдечен арест с предполагаема сърдечна причина, няма полза от употребата на TNK без съпътстваща антитромботична терапия.
Задачата на бъдещи изследвания е да се установи ефектът на комбинирането на TNK с антикоагуланти като херпарин и др. агенти, обясняват авторите на TROICA. Те са убедени, че антикоагулацията играе роля в реперфузията след сърдечен арест.
Извънболничните сърдечни арести достигат леталитет до 95%, като не съществува специфично лечение освен CPR. Тъй като 70% от сърдечните арести са следствие на остър миокарден инфаркт или белодробен емболизъм, съвсем логично е да се приложи тромболиза при тези пациенти, като по-ранни проучвания откриха известни ползи от този подход.
В проучването TROICA пациенти със сърдечен арест и предполагаема кардиачна причина били рандомизирани на на TNK или плацебо, приложени от парамедиците извънболнично, едновременно с кардиопулмонална ресусцитация. След сляп обзор на данни от първите 443 пациенти, комисията за безопасност предложи спиране на включването на пациенти с асистолия поради ниската преживяемост. Въпреки това проучването бе прекратено предсрочно поради неефективност. Нещо повече - д-р Boettiger и колеги от University of Cologne в Германия докладвали повишена честота на вътречерепни кръвоизливи.
www.doctorbg.com